Danas postoji jasna svijest o tome da je početak školovanja iznimno važno vrijeme za svako pojedino dijete. Smatra se jednim od najvećih izazova s kojim se dijete mora suočiti u svojem ranom djetinjstvu, stoga se stručnjaci raznih profila slažu da mu treba posvetiti posebnu pozornost, kako u istraživanju tako i u facilitaciji samog procesa na razini svakog djeteta i njegove okoline (obitelji, vrtić, škola i šire).
Tako smo se i mi (stručni tim dječjeg vrtića) odlučili ove pedagoške godine posvetiti djeci kroz projekt “Ja to znam”. Sama ideja projekta proizašla je potkraj prošle pedagoške godine kada smo zajedno sa stručnim timom Osnovne škole Novska uvidjele veliki broj odgoda od škole. U pronalasku rješenja osmislile smo navedeni projekt i razradile ga u svim etapama. Naime, sam projekt podijeljen je na tri dijela a to su razvoj mentalnih procesa djece, razvoj predvještina čitanja i pisanja te usvajanje kulturno-higijenskih navika. Glavni ciljevi su usko povezani sa navedenom podjelom a zadaće protegnute na 7 mjeseci u tekućoj pedagoškoj godini.
Kako bi projekt imao smisla i kako bi ga djeca prihvatila te bila suradljiva, morale smo osluškivati potrebe djece i dati im vrijeme za igru. Najbolji način usvajanja znanja u djece je putem edukativnih igara uz poticaj nagrade i kazne. Svakoj igri je prethodila edukacija i diskusija s djecom a nakon zahtjevnih radnih listića bili su nagrađivani aktualnim njima zanimljivim igrama. Kroz određene aktivnosti stavljale smo naglasak na samostalnost i odgovornost pojedinca. Djeca su dobivala određene uloge kroz koje su morali samostalno donositi zaključke ali i surađivati sa timom, a isto tako i zaduženja kroz koja su morali pokazati odgovornost.
U suštini, pozitivan odziv djece bio nam je vjetar u leđa da za sljedeći tjedan osmislimo još bolju i kreativniju igru kako bi svaki pojedinac bio zadovoljan. Ovaj tjedan smo obilježili kao posljednji tjedan provedbe projekta “Ja to znam” a djecu smo počastile grickalicama i sokom. Sami su odabrali igre koje će igrati te kako će se družiti. Naposljetku, podijelile smo diplome i sve radne listiće a sam rastanak je bio pomalo i emotivan, kako za djecu tako i za nas.
Monika, Ivana i Eleonora
